info@kredytnakredyt.com.pl

Menu

Procedury i formalności pożyczkowe

Wzięcie kredytu w banku nie kojarzy się dobrze osobom unikającym papierologii. Przeważnie wypełnienie wniosku i towarzyszących mu dokumentów trwa przynajmniej kilkanaście minut, jeśli oczywiście nie zechcemy wszystkiego czytać. Wypadałoby jednak to zrobić – zapisy stosowane w umowach wymagają odrobiny uwagi, zwłaszcza jeśli chce się mieć świadomość tego, co się podpisuje. Nie można też zapomnieć o konieczności czytania nawet fragmentów zapisanych dobrym drukiem, które często kryją najważniejsze dla klienta kwestie. Najlepiej byłoby w ogóle wziąć te wszystkie dokumenty do domu i w spokoju się z nimi zapoznać (albo skonsultować z prawnikiem). Przeciętna osoba jest niezbyt zorientowana w terminach, które w dużej ilości występują w dokumentacji bankowej lub są używane przez doradców, co rodzi sporo nieporozumień. Najbardziej ukryte lub zakamuflowane bywają treści dotyczące np. zwiększonych kosztów w przypadku jakiegoś ruchu klienta bądź konieczności zwrócenia się z dużym wyprzedzeniem, jeśli zamierza się np. szybciej spłacić kredyt.
Ilość dokumentów, które musi dostarczyć klient, potrafi wystraszyć. Trzeba m.in. przynieść zaświadczenia o byciu zatrudnionym, niekaralności, wysokości otrzymywanego dochodu i wyciągi z konta. Pracownik banku podczas weryfikowania wniosku może skontaktować się z pracodawcą by sprawdzić, czy wszystkie informacje są prawdziwe. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi też weryfikacja zdolności kredytowej wnioskującego w różnych bazach informacji gospodarczej. Ilość formalności sprawia, że sama procedura składania i rozpatrywania wniosku przeciąga się do kilku dni. Trzeba też dodać, że mimo tak rozciągniętego w czasie procesu nie ma żadnej gwarancji, że bank przyzna kredyt.
W porównaniu z tą okropną machiną bankową, parabanki mają o niebo lepszą ofertę. Procedury są zautomatyzowane i ograniczone do minimum, z dokumentów trzeba przedstawić tylko dowód (w niektórych przypadkach będziemy proszeni o jakieś zaświadczenie lub wyciąg z konta, ale większość firm podejmuje ten krok tylko w przypadku klientów z wpisami w bazach dłużników). Formularz wypełnia się w domu, przez internet, nie trzeba więc się spieszyć i można spędzić dowolną ilość czasu na zapoznawaniu się z umową, do tego można na bieżąco wyjaśnić wszelkie wątpliwości z doradcą online lub poszukać wiadomości w sieci. Nawet podpis nie musi być złożony osobiście – często jest tak, że po prostu przelewa się odpowiednią, niewielką kwotę na podany rachunek bankowy, co służy jako weryfikacja tożsamości. Niektóre firmy wymagają odesłania podpisanej umowy, ale dociera ona już po przyznaniu pożyczki do klienta. Po tym, jak wniosek zostanie zaakceptowany, trzeba zaczekać na przelew – w najgorszym przypadku dociera on na konto w następnym dniu roboczym, w najbliższej sesji przychodzącej.